2011 Kane County Fair, 4-H Results

By on August 12, 2011

The following local residents were among the winners at the Kane County Fair. Winners are listed by category, name, 4-H Club and city of residence.

Dogs
Grand Champion Beginner II—Catherine Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park
Reserve Grand Champion Beginner II—Mike Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park
Grand Champion Jr. Showmanship—Catherine Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park
Reserve Grand Champion Sr. Showmanship—Sarah Frew, Fox Valley Saddle N Spur, Maple Park

State Fair Delegates—Natural Resources
Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn

State Fair Delegates—Floriculture
Matheu Poust, Lincoln Highway, Maple Park

Crops
Reserve Grand Champion Crops—Scott Dienst, Lincoln Highway, Maple Park
State Fair Delegates—Crops
Chase Bornemann, Big Rock Cowhands, Sugar Grove
Scott Dienst, Lincoln Highway, Maple Park
State Fair Alternates
Joe Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park

Miscellaneous
Grand Champion Consumer Education—Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn
Grand Champion Theatre Arts—Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn

State Fair Delegates—Consumer Education
Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn

State Fair Delegates—Performing Arts
Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn

Visual Arts
Grand Champion Visual Arts—Demi Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove
Grand Champion Visual Arts—Ian Armesy, Kaneville Classics, Sugar Grove
Reserve Grand Champion Visual Arts—Demi Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove
Reserve Grand Champion Visual Arts—Sage Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove
State Fair Delegates—Visual Arts
Demi Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove
Ian Armesy, Kaneville Classics, Sugar Grove
State Fair Alternates—Visual Arts
Sage Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove

Food & Nutrition
Reserve Grand Champion 4-H Cooking 301—Samantha Lederman, Kaneville Classics, Sugar Grove
State Fair Alternates—Food & Nutrition
Samantha Lederman, Kaneville Classics, Sugar Grove

Swine
Champion Crossbreed Production Gilt Over All Weights—Tyler Fabrizius, Lincoln Highway, Maple Park
Grand Champion Pair of Production Gilts—Tyler Fabrizius, Lincoln Highway, Maple Park
Heavy Weight Reserve Champion Market Gilt—Cody Pitstick, Burlington Ag, Maple Park
Reserve Grand Champion Pen of 2 Market Gilts, Overall—Cody Pitstick, Burlington Ag, Maple Park
Reserve Champion Pen of Gilts—Cody Pitstick, Burlington Ag, Maple Park
Sr. Swine Showmanship—Tyler Fabrizius, Lincoln Highway, Maple Park

Sheep
Reserve Grand Champion Ram—Claude Lenz, Burlington Ag, Maple Park
Grand Champion Market Lamb—Buddy Haas, Burlington Ag, Elburn
Reserve Grand Champion Market Lamb—Buddy Haas, Burlington Ag, Elburn
Grand Champion Pen of Market Lambs—Catherine Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park
Reserve Grand Champion Pen of Market Lambs—Buddy Haas, Burlington Ag, Elburn
Jr. Sheep Showmanship—Brad Gorenz, Lincoln Highway, Maple Park

Poultry
Reserve Grand Champion Standard Cock—Joshua Childress, Kaneville Classics, Sugar Grove
Grand Champion Standard Hen—Jacob Childress, Kaneville Classics, Sugar Grove
Reserve Grand Champion Goose—Matheu Poust, Lincoln Highway, Maple Park

Goats
Jr. Showmanship—Jessica Poust, Lincoln Highway, Maple Park
Sr. Showmanship—Matheu Poust, Lincoln Highway, Maple Park

Rabbits
Grand Champion Grade—Audrina Lamore, Kaneville Classics, Elburn

Beef
Grand Champion Steer—Buddy Haas, Burlington Ag, Elburn
Champion Crossbred Steer—Buddy Haas, Burlington Ag, Elburn

Horse & Pony
Grand Champion Speed Pony—Sage Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove
Grand Champion Speed Horse—Sage Schlehofer, A Bit More, Sugar Grove